Skip to content Skip to footer

Czy szewc może uratować planetę?

Co roku na świecie produkowanych jest około 23 miliardów par butów, a produkcja jednej pary butów sportowych emituje do atmosfery około 14 kg CO2. 8 tysięcy litrów wody, tyle potrzeba aby wyprodukować buty.
Masowa produkcja obuwia wiąże się nie tylko z negatywnymi skutkami dla naszego środowiska, ale ma również wpływ na złe warunki pracy ludzi, którzy zajmują się wytwarzaniem obuwia. 

Od jakiegoś czasu światowe marki odzieżowe i obuwnicze przykładają szczególną uwagę do rozwiązań zrównoważonej produkcji. Do tworzenia swoich produktów wykorzystują materiały z recyklingu, odzyskują zużytą odzież
i obuwie od swoich konsumentów oraz wykorzystują nowoczesne technologie
w procesach projektowych. Buty z plastiku odzyskanego z oceanów, ekologiczne opakowania czy dbanie o bezpieczeństwo i warunki pracy w fabrykach, wszystkie te rozwiązania prowadzą do polepszenia standardów społecznych
i środowiskowych.  

Niestety, rynek modowy i obuwniczy jest nadal jednym z największych dostawców odpadów na całym świecie. Nie tylko produkcja obuwia generuje ogromne zanieczyszczenie naszej planety, co roku wyrzucanych jest około 300 milionów par butów.

 

Czy jako konsumenci mamy wpływ na polepszenie sytuacji ekologicznej? 
Oczywiście, bardzo dużo zależy od nas samych. 
Wybierając odzież i obuwie od marek wykorzystujących rozwiązania zrównoważonej produkcji stajemy się świadomymi konsumentami, a co za tym idzie wspieramy inicjatywy polepszające stan środowiska.
Kupując ubrania i obuwie z materiałów wysokiej jakości, możemy nosić nasze rzeczy o wiele dłużej niż jeden sezon.

Nawyki dbania o rzeczy, które już posiadamy to bardzo dobre i ważne praktyki, dzięki którym mamy realny wpływ na poprawę stanu ekologii na świecie.
Naprawiaj, nie wyrzucaj to nasza dewiza. 


Korzystanie z usług renowacyjnych i naprawczych to kolejny ważny aspekt w byciu świadomym konsumentem. Renowacja obuwia czy galanterii skórzanej pozwoli korzystać z ulubionych przedmiotów przez długie lata. Dodatkowo, oprócz zachowań proekologicznych, przywracamy i wzmacniamy pozycję tradycyjnych zawodów rzemieślniczych, które w obecnych czasach dostosowują się do trendów i łączą tradycyjność z nowoczesnymi rozwiązaniami.
Szewc, krawcowa czy tapicer wszystkie te profesje mają wspólny mianownik – ponowne wykorzystanie posiadanych przez nas rzeczy. Praca rzemieślników stanowi opozycję do masowej produkcji i każda działalność naprawcza ma pozytywny wpływ na środowisko i samego konsumenta. 

Co zrobić jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz lub nie możesz już korzystać ze swoich ubrań? 
Jeśli Twoje rzeczy są w dobrym stanie, możesz oddać je do punktów charytatywnych, w których zostaną przekazane osobom potrzebującym. 
Sami prowadziliśmy zbiórkę butów dla osób w kryzysie bezdomności i doświadczyliśmy bardzo dużego wsparcia.
Bardzo ważne jest aby rzeczy, które chcesz przekazać na zbiórki były czyste i w dobrym stanie. 

Jeśli dla Twoich ubrań czy butów nie ma już ratunku, pamiętaj o recyklingu i drugim obiegu rzeczy.
Czy wiesz, że ze starych butów można zrobić bieżnię?
Obecna technologia pozwala na wykorzystywanie materiałów
i ponowne wprowadzanie je do obiegu, zmniejszając negatywne skutki dla środowiska.
Zanim wyrzucisz swoje rzeczy sprawdź, czy w sklep, w którym zakupiłeś produkty nie prowadzi zbiórki zużytych przedmiotów, dbaj o segregację odpadów. 

Czy szewc może uratować planetę?
Tak, każdy kto dba o ponowne wykorzystanie rzeczy ma realny wpływ na poprawę stanu środowiska i naszej planety. 

Pamiętaj, mniej znaczy więcej!

1
    Twój koszyk
    Konsultacja usługi
    1 X 0.00  = 0.00 
    1